جستجو


تدوین 41 استاندارد برای موتورخانه ها

رئیس سازمان ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، از تدوین 41 استاندارد برای موتورخانه ‌ها خبر داد و گفت : از این تعداد، 26 استاندارد درباره مصرف انرژی الکتریکی و 15 مورد در خصوص استفاده از انرژی فسیلی است.

 

 نظام ‌الدین برزگری در مراسم آغاز به کار طرح ملی معاینه فنی موتورخانه ها در بیمارستان میلاد با بیان اینکه 28 مورد از استانداردهای تدوین شده در مورد موتورخانه‌ها اجباری است، افزود: برای اجرایی شدن این طرح نیاز به هزینه های بازرسی است که حداقل هر دو سال یکبار موتورخانه‌ها را بررسی کنیم. وی گفت: دو استاندارد نیز درباره مصرف انرژی در کارخانه ‌ها تدوین و علاوه بر آن در مورد دیگ، مشعل، پمپ و کل تجهیزات موتورخانه نیز استاندارد ملی تعیین شده است و باید به مرحله اجرا در بیاید.
برزگر با بیان اینکه با اجرای این طرح، قطعا میزان آلایندگی کاهش می‌ یابد، افزود: شرکت‌های بازرسی نمی‌ توانند داخل خانه‌ها شده و موتورخانه‌ها را بررسی کنند؛ بنابراین وزارت نفت و وزارت نیرو باید اقداماتی را پیش بینی کنند تا شرکت‌ها بتوانند موتورخانه‌ها را به صورت ادواری معاینه و سوخت استاندارد موردنیاز آنها را نیز تامین کنند.
رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: وزیر نفت سال گذشته قول داد که گازوئیل و بنزین مورد نیاز را مطابق با استاندارد جهانی تولید کند که امروز شاهد پالایشگاه ‌های تولید کننده بنزین یورو4 هستیم.وی افزود: یکی دیگر از معضلات بنزین و گازوئیل، میزان گوگرد آن است که باید اقداماتی برای آن نیز صورت بگیرد.
برزگر با بیان اینکه همه سازمان‌ها باید در انجام طرح معاینه فنی موتورخانه‌ ها اقدام کنند، افزود: امیدواریم که در یکی دو هفته آینده این طرح به صورت ملی به اجرا درآید و موتورخانه‌ها استاندارد شوند.وی گفت: در سازمان استاندارد موظف شده‌ ایم، همانگونه که به غذای سالم اهمیت می‌دهیم، به هوای پاک و سالم نیز توجه کنیم. زیرا استانداردهای زیست محیطی مافوق همه استانداردهاست.
رئیس سازمان استاندارد ایران گفت: وارونگی هوا به دلیل اختلاف هوا، سوخت استاندارد، صنایع، سیستم سرمایشی و گرمایشی منازل، از بین رفتن باغات اطراف تهران، خشک شدن برخی از تالاب‌ها و رودخانه‌ها و افزایش گازهای گلخانه‌ای از عمده دلایل آلودگی هوا در تهران است.
وی افزود: استاندارد معاینه فنی موتورخانه‌ها در دست اقدام است و پیش‌نویس اولیه آن آماده شده است و تا چند هفته آینده به عنوان استاندارد ملی به مرحله اجرا در خواهد آمد. برزگری گفت: درباره تجهیزات موتورخانه‌ها استانداردهای مختلفی داریم اما برای اجرای استاندارد نیاز به الزامات در کشور وجود دارد.
بررسی ها نشان می دهد سرانه مصرف انرژی در ایران برای واحدهای مسکونی به ازای هر متر مربع، سی متر مکعب است، که این میزان  4 تا 5 برابر میزان استاندارد جهانی است .
گاز طبیعی مصرفی سالانه یک واحد ساختمانی با مساحت یک هزار متر مربع، 37 هزار متر مکعب است که با اجرای طرح معاینه فنی موتورخانه ، می توان سالانه 22 درصد معادل 8 هزار متر مکعب در مصرف گاز صرفه جویی کرد


تاریخ درج:1397/01/19
منبع خبر: شبکه اطلاع رسانی ساختمان ایران


تلفــن: 38849698-(051) و نیز: 31905داخلی 277
فاکـس: 38848389 - 051
آدرس پست الکترونیکی :btu.co91@gmail.com ,  info@btu-co.com